energia elektryczna
Dom i Ogród

Jak oszczędzać energię?

Podczas minionych wakacji okazało się, że polski system energetyczny jest nie do końca wydolny. Problem raczej będzie narastać w przyszłych latach i nie zapowiada się, że zdążymy z usprawnieniem sieci przesyłowych i bloków energetycznych na tyle, aby zapobiec potencjalnym blackoutom. W związku z powyższym szczególnego znaczenia nabiera oszczędzanie energii; nie dość, że wspomaga system energetyczny, to ma wymierne korzyści finansowe.

Zmniejszyć zużycie energii możemy na wiele sposobów

Najpopularniejszym jest chyba stosowanie nowoczesnych źródeł światła. Dominują tutaj świetlówki kompaktowe i diody elektroluminescencyjne, które posiadają wielokrotnie wyższą sprawność od żarowych źródeł światła. Pomimo wyższego kosztu zakupu, świetlówki i diody LED charakteryzują się znacznie dłuższym czasem eksploatacji. Te ostatnie – o ile są dobrze chłodzone – są niemal wieczne. Trwałość lamp LED przekracza niekiedy 50000 godz. Dla porównania, tradycyjna żarówka jest zazwyczaj obliczana na 1000 godzin pracy.

W przypadku energooszczędnych źródeł światła, możliwe staje się zasilenie ich z odnawialnych źródeł energii: przydomowej elektrowni wiatrowej lub miniaturowej elektrowni słonecznej. Tym ostatnim aspektem zajmuje się fotowoltaika.

Stosowanie paneli fotowoltaicznych do zasilania oświetlenia (i nie tylko), daje w pewnym zakresie niezależność energetyczną. W przypadku awarii sieci przesyłowej lub wspomnianego wcześniej blackoutu, nasza domowa elektrownia słoneczna, nadal jest w stanie produkować i magazynować energię, która może zostać wykorzystana do oświetlenia. W przypadku szczególnie dużych instalacji, nadwyżkę energii można sprzedać do sieci, choć na chwilę obecną nie jest to zbyt opłacalne.

Stosowanie energii pochodzącej z ogniw słonecznych do zasilania bardziej zasobożernych urządzeń, jest dyskusyjne. W ramach oszczędzania energii, warto rozważyć wymianę pralki czy lodówki na nowoczesne urządzenia o zmniejszonym poborze energii, wykonane w klasach od A+ i A++.

W klimacie umiarkowanym (a w takim leży Polska), ogromne ilości energii pochłania ogrzewanie. Sposobem na oszczędzanie energii, jest tutaj docieplenie ścian za pomocą paneli ze spienionego polistyrenu. Cienkie, paroprzepuszczalne płyty izolacyjne można stosować również na ścianach wewnętrznych, jeśli niemożliwe jest docieplenie budynku z zewnątrz.