lakiernictwo
Motoryzacja

Lakiernictwo samochodowe

Lakier na samochodach ma na celu wytworzenie gładkiej powierzchni i zapobiec szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Nadaje samochodom kolor, a dodatkowo chroni przed rdzewieniem. Lakiery występują w bardzo wielu kolorach. Większość marek samochodowych wybiera standardowe kolory takie jak czarny, srebrny czy czerwony, jednak wybranie niestandardowego koloru to przeważnie tylko kwestia niewielkiej dopłaty.

Minusem wybierania innych kolorów jest fakt, że później w przypadku rys czy otarć, ciężej jest je zamaskować czy zamalować. Jeżeli nie zapamiętamy oznaczenia koloru, w późniejszym czasie ciężko może być go lakiernikowi odtworzyć.

Lakier samochodowy nakładany jest w trzech warstwach:
1) Podkład – umożliwia nakładanie kolejnych warstw na materiał.
2) Warstwa malarska – dzięki niej pojawia się kolor.
3) Warstwa nabłyszczająca – zabezpiecza poprzednie warstwy i nadaje błysk naszej finalnej wersji lakieru.

Lakiernik samochodowy jest człowiekiem, który nie zajmuje się tylko malowaniem samochodów. Przeprowadza on także remonty i renowacje nadwozi. Lakiernictwo zajmuje się jednak najczęściej maskowaniem uszkodzeń, pojawiających się po stłuczkach. Lakiernicy w swojej pracy stosują różne produkty ułatwiające zadania.

Są nimi na przykład taśmy maskujące stosowane są często podczas prac lakierniczych. Chronią powierzchnię przed zabrudzeniem, a po ich zdjęciu nie zostaje żaden, nawet najmniejszy ślad. Lakiernicy często też wykorzystują masy uszczelniające. Są one stosowane do uszczelniania, zabezpieczania i drobnych napraw. Występują w postaci płynów, żywic czy past.