budownictwo
Budownictwo

Maskowania konstrukcji betonowych

Wraz z rozwojem budownictwa przemysłowego coraz większą rolę odgrywają konstrukcje żelbetonowe. Wraz z ich pojawieniem się już kilkadziesiąt lat temu szybko wyparły one tradycyjne murowane budownictwo. Pierwszym i najważniejszym ich plusem jest możliwość ulania gotowych elementów, które wystarczy przetransportować w miejsce, gdzie maja one zostać zamontowane, a następnie wystarczy je „poskładać” niczym klocki LEGO.

Drugim plusem jest ich wytrzymałość. Standardowe murowanie nie może się równać z połączeniem specjalistycznego betonu oraz stali. trzecim plusem jest możliwość wylania gotowych elementów na miejscu. wystarczy jedynie dobry szalunek, stalowy szkielet i kilka „gruszek” betonu zamówionego z najbliższej betoniarni. Należy jednak pamiętać, że każda technika wykonania budynku ma swoje minusy. Największym minusem takiego wykonywania budynków jest ich dosyć surowy wygląd. Można oczywiście takie konstrukcje wytynkować, ale nie w każdym miejscu jest to wskazane. Pomocna okazuje się w tym wypadku geotechnika, a mianowicie możliwość deskowania takich elementów. Przydatne okazuje się to zwłaszcza, jeżeli pozostało już mało czasu do umownego zakończenia budowy. Pytanie brzmi na czym polega całe deskowanie?

Jest to nic innego, jak przymocowywanie elementów drewnianych, bądź czasami drewnopochodnych do ścian i sufitów. Takie wykończenie nadaje miejscu elegancki wygląd. Wraz z rozwojem tego typu wykończeń są one coraz częściej stosowane, a dzięki rosnącej liczbie firm produkujących takie wykończenia ceny są coraz niższe. Ten fakt cieszy ekologów, ponieważ produkcja tradycyjnych tynków bardzo zanieczyszcza środowisko naturalne.