wybielanie zębów
Zdrowie

Wybielanie zębów u stomatologa

Zabiegi wybielające polegają na utlenianiu powierzchni szkliwa zębów, co skutkuje rozjaśnieniem ich barwy. Najlepszy i najbardziej długotrwały efekt osiągniemy, gdy skorzystamy z profesjonalnego zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście, wybielanie zębów można przeprowadzić również w domu, jednak efekty nie będą spektakularne i zbyt trwałe.

Przed zabiegiem wybielającym zęby dentysta przeprowadza wywiad z pacjentem, sprawdza stan zębów i jamy ustnej oraz określa najlepszą w danym przypadku metodę. Przed wykonaniem zabiegu stomatolog przeprowadza bardzo dokładne czyszczenie powierzchni zębów. Usuwa kamień nazębny, a następnie zaczyna piaskowanie i polerowanie. Stomatologia estetyczna w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, a wybór metod wybielania staje się coraz większy. Jednym z typów zabiegów rozjaśniających zęby jest metoda nakładkowa. Stomatolog dobiera pacjentowi specjalne szyny winylowe wypełnione środkiem wybielającym. Szyna powinna być umieszczana w jamie ustnej na całą noc przez okres jednego lub dwóch tygodni. Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka lat. Raz na rok można także skorzystać z kuracji odnawiających zakładając szynę na dwie noce. Wybielanie zębów można wykonać także za pomocą metody naświetleniowej, która jest bardzo silna i może rozjaśnić zęby nawet o osiem tonów, a efekty zabiegu są bardzo trwałe. Metoda polega na aplikacji specjalnego żelu tlenowego, który jest następnie aktywowany przez naświetlanie.

Wybielanie w gabinecie stomatologii estetycznej jest bardziej skuteczne niż to przeprowadzone domowymi sposobami. Efekt jest uzyskiwany zdecydowanie szybciej, często wystarczy tylko jedna wizyta. Wybielanie zębów ma również wady. Zabieg może wywołać ból lub nadwrażliwość zębów na ciepło oraz zimno. Dolegliwości zazwyczaj ustępują po 48 godzinach. Inną wadą zabiegu może być osłabienie szkliwa lub nawet długotrwała nadwrażliwość utrudniająca jedzenie i picie. Nie bez znaczenia pozostaje również cena: na wybielanie w gabinecie stomatologii estetycznej trzeba przeznaczyć ponad 1000 złotych.

Wybielanie zębów przeprowadzone przez dobrego stomatologa jest zabiegiem bezpiecznym i bardzo skutecznym (warto sprawdzić na: ). Piękny, biały uśmiech doda uroku i zdecydowanie zwiększy pewność siebie. Pamiętajmy jednak, aby wybrać gabinet stomatologiczny godny zaufania.