geotechnika-titan
Budownictwo

Czy warto wykonać badania geotechniczne przed zakupem działki? Sprawdź!

Dziedziną powiązaną z inżynierią lądową jest geotechnika. Zajmuje się ona zagadnieniami takimi, jak woda gruntowa oraz mechanika gruntów. Zasadniczo wiedza z tej dziedziny niezbędna jest zarówno do projektowania, jak i podczas wykonywania budynków ziemnych oraz podziemnych.

Ponadto przydatna jest do projektowania fundamentów budynków, oraz nawierzchni drogowych.Geotechnikę dzieli się na trzy główne etapy a mianowicie: badania wstępne, badania wykonywane w trakcie trwania budowy oraz kontrola podczas użytkowania powstałej budowli. Wykonanie tego rodzaju badań jest niezwykle ważne przed zakupem działki, na której planowane się wybudowanie podpiwniczonego budynku. W trakcie wykonywania takiej analizy geotechnik określa poziom wody gruntowej i ocenia wahania tegoż poziomu. W sytuacji gdy dom ma być podpiwniczony, warunki wodno-gruntowe warto sprawdzić, bowiem piwnic nie ma co budować, gdy woda gruntowa jest bardzo wysoko.

Geotechnika XXI wieku, sprawdź!

Poza tym, iż są to trudne technicznie warunki, inwestycja na takim terenie jest bardzo kosztowna. Jeśli jesteśmy już w posiadaniu działki z wysokim poziomem wody gruntowej, lepiej nie ryzykować i zrezygnować z piwnicy. Z kolei zaś w sytuacji gdy podłoże jest nieprzepuszczalne i na powierzchni działki często stoi woda, należy pomyśleć o skutecznym odwodnieniu. Aby dokładnie sprawdzić warunki wodno-gruntowe, najlepiej udać się do specjalistycznej firmy. Na podstawie kilku odpowiednich odwiertów właściwie wskazane zostaną warstwy i rodzaje gruntu a także poziom wód gruntowych. Warto zaznaczyć, iż poziom ten nie jest stały i może ulec zmianie w ciągu roku. Oczywistym jest, że najwyższy jest zwykle wiosną a najniższy – latem.