budowa domu
Dom i Ogród

Kosztorys życia w szczęściu i harmonii

Budowa domu jednorodzinnego to jedna z największych inwestycji, na jakie decydujemy się w naszym życiu. Dlatego należy zastanowić się nad wszelkimi elementami budowy oraz dokładnie przyjrzeć się kosztom, jakie poniesiemy podczas budowy. To pomoże nam dostosować nasze wymagania do budżetu, jakim dysponujemy.

Szacunek cenowy projektu
Na początku należy wybrać projekt domu, odpowiedni do naszych potrzeb z uwzględnieniem naszych możliwości finansowych. Należy porównać ceny za 1m² powierzchni użytkowej.

• Fundamenty – wykonuje się z betonu wylewanego w deskowaniu lub wymurowania
z bloczków betonowych. Koszt robót fundamentowych wraz z pracami ziemnymi,
to ok. 32 tysięcy zł – dla law o szerokości około 70 cm i grubości ścian 25 cm.
Koszt materiałów do wybudowania fundamentów wyniesie łącznie około 20 tysięcy zł. Nieco niższy będzie koszt materiałów do wylania ścian fundamentalnych
w deskowaniu, ale drożej zapłacimy za prace. Roboty ziemne to kalkulacja na około 10 tysięcy zł.

• Ściany wewnętrzne – ściany zewnętrzne stawiane są z bloczków z betonu grubości 36 cm i elewacją z mineralnego tynku. Łączny koszt – warstwa nośna i elewacja to 36 tysięcy. Koszt ten może się zmieniać w zależności od materiałów, jakie kupimy oraz od pracy robotników. Koszt ocieplenie przy zastosowaniu wełny mineralnej to około 2 tysięcy zł.

• Stropy i elementy żelbetowe – koszt wykonania stropu to około 25 tysięcy zł. Strop gęstożebrowy można zastąpić popularnym stropem monolitycznym. Cena takiego stropu to około 33 tysięcy zł. Najtańsze rozwiązanie to ułożenie stropu prefabrykowanego z płyt kanałowych – około 18 tysięcy zł.

• Pokrycia dachowe i orynnowanie – mniej więcej suma całkowitego wykonania dachu z pokryciem dachówką ceramiczną to około 47 tysięcy zł, a cementowej – około 45 tysięcy. Lżejszą konstrukcję dachową wykonuje się pod pokrycie gontem bitumicznym – 21tysięcy zł.

• Okna – cena typowych okien – około 28 tysięcy zł. Materiały ram (drewniane czy PCV), rodzaj oszklenia, okuć i wykończenia – najtańszy wariant okien – koszt 16 -18 tysięcy zł. Montaż do okien dachowych – 12tysięcy zł.

Koszt budowy domu jednorodzinnego należy umieścić w przedziale mniej więcej od 150 tysięcy złotych do 300 tysięcy złotych, w zależności od wielkości domu, użytych materiałów i zatrudnionych fachowców. Na tych ostatnich z całą pewnością nie powinniśmy oszczędzać. Warto postawić na solidną firmę budowlaną, jak www.budorem.com.pl z Krakowa, która ma ogromne doświadczenie i wiele udanych realizacji na swoim koncie.