pościel dziecięca
Dom i Ogród

Spokojny sen

Sen zapewnia nam energię do działania za dnia i pozwala na regenerację naszych tkanek, narządów i procesów. Bez odpowiedniej dozy snu jesteśmy przemęczeni, ociężali, mamy problemy z koncentracją a nawet możemy mieć obniżoną odporność. Jak spać aby się wysypiać? W każdym wieku potrzebujemy innej ilości snu.

Małe dzieci potrzebują kilkunastu godzin snu. Dorosłemu wystarczy około 8 godzin na dobę. Ponieważ dzieci, zwłaszcza te najmłodsze spędzają w łóżku praktycznie połowę doby lub więcej, ich pościel powinna być odpowiedniej jakości. Kołdra dla niemowlaka powinna być lekka ale jednocześnie zapewniać odpowiednią ochronę przed niską temperaturą. Pościel niemowlaka należy często wymieniać i prać aby nie gromadziły się w niej drobnoustroje i bakterie. Najlepiej prac taką pościel w jak najwyższej temperaturze które zabije niepożądanych „gości”. Niemowlęta powinny spać na brzuchu toteż nie potrzebują poduszek. Takie gadżety w kołyskach niemowląt tylko niepotrzebnie zbierają kurz narażając nasze dzieci na alergie i przeziębienia.

Starsze dzieci, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinny spać około 10 godzin na dobę. Często dzieci w tym wieku z różnych powodów nie chcą chodzić spać lub mają problemy z zasypianiem. Niechęć do spania może wynikać z wielu czynników. Niektóre dzieci moczą się podczas snu, a stres z tym związany jest tak duży, że nie chcę potem chodzić spać aby znów nie doznać upokorzenia. Aby temu zaradzić starajmy się nie ośmieszać dzieci jeśli zdarzy im się zmoczyć pościel. Podchodźmy do tego tak, jakby nic złego się nie wydarzyło. Inną przyczyną niechęci do spania są koszmary. Jeśli zdarzają się one dziecku sporadycznie, można od czadu do czasu pozwolić mu w takiej sytuacji spać z rodzicami. Niech będą to jednak sytuacje wyjątkowe. Zwykle dziecko powinno spać we własnym łóżeczku. Jeśli dziecko często mówi, że boi się zasnąć, posiedźmy przy jego łóżku aż zaśnie. Można dziecku opowiadać spokojne historie, puścić cichą muzykę relaksacyjną, czy włączyć bajkę na płycie CD.

Ważnym jest, by dziecku łóżko kojarzyło się ze środowiskiem bezpiecznym. Kolorowe kołdry dla dzieci z bajkowym wzorem lub z podobizną ulubionego bohatera kreskówki poprawią skojarzenia dziecka związane z łóżkiem i być może przekona je do chętniejszego kładzenia się do snu. Pamiętajmy o wprowadzaniu codziennych rytuałów pomagających w zasypianiu.